Koruma Tedbirlerinin İhlali Halinde Yaptırımları Nelerdir?

ileAv. Numan TANDOĞAN

Koruma Tedbirlerinin İhlali Halinde Yaptırımları Nelerdir?

Koruma tedbirlerinin ihlali için öncelikle bir önceki yayında belirtilen (Daha detaylı bilgi için Şiddet mağduru olan ya da olma ihtimali bulunanlar boşanma davası ile birlikte hangi koruma tedbirlerini isteyebilir? adlı makaleyi inceleyebilirsiniz) yahut kanunda öngörülen tedbir kararlarına hükmedilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda hükmedilen tedbir kararlarının ihlali halinde;

  • Bu kararların gereklerine aykırı hareket edilmesi hâlinde, ilgili fiil ayrıca bir suç oluştursa bile ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığın ağırlığına göre üç günden on güne kadar zorlama hapsine,
  • Tedbir kararlarının gereklerine aykırılığın her tekrarında, ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığın ağırlığına göre zorlama hapsinin süresi onbeş günden otuz güne kadardır. Ancak zorlama hapsinin toplam süresi altı ayı geçemez.

Yargılama sürecinin en iyi şekilde takip edilebilmesi ve hak kaybı yaşanmaması için yasal mevzuatların güncel takibi gerekmekte olup sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için Avukat aracılığıyla hukuki destek alınması tavsiye edilir.

Yazar hakkında

Av. Numan TANDOĞAN administrator

Tandogan&Tandogan Hukuk Bürosu, müvekkillerine Türk hukuku alanındaki konularda nitelikli hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Müvekkillerimiz, yerel ve uluslararası hukuk alanlarında dünyanın önde gelen küresel bir hukuk bürosunun sunduğu hukuki danışmanlık hizmetine en kapsamlı şekilde ulaşmakta, ulusal mevzuata ve ticari uygulamalara ilişkin sahip olduğumuz birikimin bir yansıması olan hukuki desteğimizden faydalanmaktadır.

Bir cevap yazın