Ceza hukukunda ÖNÖDEME Nedir ? Kimler Yararlanabilir?

ileAv. Numan TANDOĞAN

Ceza hukukunda ÖNÖDEME Nedir ? Kimler Yararlanabilir?

Yeterli şüphe olması halinde, uzlaşma kapsamındaki suçlar hariç olmak üzere, yalnız adlî para cezasını gerektiren veya kanun maddesinde öngörülen hapis cezasının yukarı sınırı altı ayı aşmayan suçlar kapsamında olan failin de kabul etmesi halinde kanundaki şartların yerine getirilmesi üzerine önödeme kurumundan yararlanılabilir.

Fail önödeme talebinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığınca buna ilişkin tebligatın tarafına yapılmasına müteakip 10 gün içerisinde belirlenen tutarı ödemekle mükelleftir. Bu tutarın birer ay ara ile üç eşit taksit hâlinde ödenmesi de mümkündür.

Soruşturma aşamasında ilgili tutar tamamen ödendikten sonra kamu davası açılmaz.

Kovuşturma aşamasında ise önödeme kapsamındaki suçlara ilişkin sürecin tamamlanması üzerine kamu davası düşer.

Ancak taksitlerin süresinde veya 10 günlük sürede ilgili tutarın tamamının ödenmemesi hâlinde önödeme hükümsüz kalır ve soruşturmaya veya kovuşturmaya devam edilir.

Yargılama sürecinin en iyi şekilde takip edilebilmesi ve hak kaybı yaşanmaması için yasal mevzuatların güncel takibi gerekmekte olup sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için Avukat aracılığıyla hukuki destek alınması tavsiye edilir.

Yazar hakkında

Av. Numan TANDOĞAN administrator

Tandogan&Tandogan Hukuk Bürosu, müvekkillerine Türk hukuku alanındaki konularda nitelikli hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Müvekkillerimiz, yerel ve uluslararası hukuk alanlarında dünyanın önde gelen küresel bir hukuk bürosunun sunduğu hukuki danışmanlık hizmetine en kapsamlı şekilde ulaşmakta, ulusal mevzuata ve ticari uygulamalara ilişkin sahip olduğumuz birikimin bir yansıması olan hukuki desteğimizden faydalanmaktadır.

Bir cevap yazın