Ağır Ceza Mahkemesinin Görevine Giren Konular Nelerdir?

ileAv. Numan TANDOĞAN

Ağır Ceza Mahkemesinin Görevine Giren Konular Nelerdir?

Kanunlar ile özel bir düzenleme olmadığı müddetçe,

  • Yağma,
  • İrtikâp,
  • Resmi belgede sahtecilik,
  • Nitelikli dolandırıcılık,
  • Hileli iflâs suçları,

Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısmının Dört, Beş, Altı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar, (318, 319, 324, 325 ve 332’nci maddeler hariç olmak üzere)

Terörle Mücadele Kanununun kapsamına giren suçlar dolayısıyla açılan davalar ile ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlar da ağır ceza mahkemesinde görülür.

10 yıllık sınırın tespitinde ise ağırlaştırıcı veya hafifletici nedenler gözetilmeksizin kanunda yer alan suçun cezasının üst sınırı dikkate alınır.

Yargılama sürecinin en iyi şekilde takip edilebilmesi ve hak kaybı yaşanmaması için yasal mevzuatların güncel takibi gerekmekte olup sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için Avukat aracılığıyla hukuki destek alınması tavsiye edilir.

Yazar hakkında

Av. Numan TANDOĞAN administrator

Tandogan&Tandogan Hukuk Bürosu, müvekkillerine Türk hukuku alanındaki konularda nitelikli hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Müvekkillerimiz, yerel ve uluslararası hukuk alanlarında dünyanın önde gelen küresel bir hukuk bürosunun sunduğu hukuki danışmanlık hizmetine en kapsamlı şekilde ulaşmakta, ulusal mevzuata ve ticari uygulamalara ilişkin sahip olduğumuz birikimin bir yansıması olan hukuki desteğimizden faydalanmaktadır.

Bir cevap yazın